טיפים לבחירה וקניית מחשב נייד

 

יש הרבה מדריכים לקניית מחשב נייד. בתקווה לעזור למשתמשים לא מנוסים לקנות את המחשב הנייד המתאים ביותר עבורם. חלקם טובים וחלקם לא ממש.  כאן מוגש מדריך שנכתב בשפת העם ובגובה העניים ולא נועד למכור לך משהו. המדריך מביא כאן הסבר על ההבדלים בין מחשב לבעלי תקציב דל, לבין מחשב "שכולם קונים", לבין מחשב למשחקים, לבין מחשב שימלא את ציפיותיך.

מבחינתי , הייתי רוצה להסב את תשומת ליבך לנושאים חשובים בחומרת המחשב הנייד שצריך לחשוב עליהם לפני שקונים מחשב נייד,והרי הם לפניכם:

גודל המסך:

נושא קריטי. הצורך מכתיב את גודל המסך. מי שמשתמש במחשב הנייד בגלל הניידות שלו, היינו מוציא אותו למשימות מחוץ לבית, עדיף שישקול לקנות מחשב שישקול כמה שפחות , דבר שמוכתב ע"י גודל המסך. מחשב "12 קל משמעותית ממחשב "15.6 . הוא פחות נוח מכוון שהמקלדת יותר קטנה , המסך יותר קטן (מגבלה לאנשים אם בעיות ראיה) ובדרך כלל אין בו כונן אופטי (cdrom /dvd )

כך שאין אפשרות להתקין בו תוכנה חדשה או לשמוע את הדיסק האחרון של פלוני אלמוני...

לבסוף , יש מסכים מבריקים , שנוצרת בהם השתקפות שיכולה "לשגע פילים" ולהפריע מאוד בעניים. בדקו את זה , אל תתביישו , גם אם זה ידרוש שתצאו רגע החוצה עם המחשב לאור יום ,שם זה ממש בולט (...ומעצבן!!!).

סוללה:

הסוללה או בעצם צריך לקרוא לה מצבר, גם היא דבר קריטי לאנשים שיוצאים אם המחשב לשתות קפה או לעבוד בחוץ. בדרך כלל אין שקע חשמל ואם יש, מישהו כבר תפס אותו .לכן אנחנו צריכים "זמן סוללה". אותו זמן בין טעינה מלאה לטעינה הבאה. הסוללה שנראית כמו גוש פלסטיק כבד ,לרוב שחור, בנויה בפנים מתאים. ככל שמספר התאים גדול יותר ,בדרך כלל, הסוללה בעלת מטען גדול יותר ולכן היא "מחזיקה" יותר זמן. אל תתביישו ,שאלו את המוכר אם יוכל להראות לכם את הצהרת היצרן לגבי כמות התאים בסוללה ומשך בזמן שבו תוכלו לעבוד בין טעינות.

לגבי הזמן המוצהר , ליצרנים גדל האף , קזזו מהזמן לפחות 30% כך תקבלו בערך את הזמן האמיתי...

בסוללות נפוצות בימינו יש בין 3 ל-9 תאים.

מטען :

צריך לבדוק את גודל המטען ,בדרך כלל לא בודקים את הגודל שלו לפני הקניה. מתרכזים במחשב עצמו,בצבע בגודל , נושאים שניגע בהם בהמשך. הגודל קובע. כמה שיותר קטן כך יותר טוב ויותר נוח. יתפוס פחות מקום בתיק ויהיה בדרך כלל גם יותר קל. יש מחשבים (למשל Sony Vaio PCG-FRV26) שהמטען ענק

ונראה לא הגיוני ביחס לגודל המחשב וביחס למחשב נייד בכלל.

בקרת עוצמת הקול:

אם אתם רוצים להאזין למוזיקה במחשב , דבר בסיסי בימינו, רצוי שתוכלו לשלוט בעוצמת הקול . הדרך הנוחה לטעמי היא ע"י גלגל . כמו בחלק גדול מדגמי טושיבה.

הגלגל נותן גישה מיידית לשינוי העוצמה . אם אין גלגל יכולות להיות שתי שיטות נוספות לשינוי העוצמה. שינוי בלוח המקשים ע"י לחיצה על שני מקשים או מעין פס עם נקודות שבצידו האחד עוצמה נמוכה ובצידו השני עוצמה גבוהה וע"י החלקת האצבע משנים את העוצמה. הבעיה בזה האחרון, שלפעמים הדבר נעשה בשוגג ולפעמים גם כשאתה רוצה אתה לא מצליח לשנות את העוצמה.מה גם שהשינוי ממש ,אבל ממש לא ליניארי ולא מדויק כמו גלגל.

כרטיס הקול:

גם כאן נושא לאלה שמאזינים למוזיקה.בחרו נייד עם התקן קול טוב . מבחינתי מערכת קול טובה , למשל מבית Harman/Kardon  שנמצאות במחשבי HP ומותגים אחרים גם כן. במחשבי Sony Vaio   למשל ,איכות הצליל פחות טובה.

מיקום רכיבי הזכרון :

נשמע נושא טכני מדי ?. אולי , אבל חשוב להזכיר אותו. הלוח הראשי הוא הרכיב החשוב ביותר והיקר ביותר במחשב הנייד, לכן כדאי לדעת איזה לוח מותקן במחשב הנייד שאתה עומד לרכוש.יש לוחות שחלק מהזיכרון נמצא על הלוח(חלק בלתי נפרד) ולכן תקלה בו משביתה את כל הלוח והתיקון אז מאוד יקר ,אם בכלל.בנוסף היצרן משאיר מקום אחד לצורך הרחבת זיכרון עתידית ולפעמים זה לא מספיק או מגביל את אפשרויות השדרוג. במחשב שאין זיכרון מובנה על הלוח , יש בדרך כלל שני מקומות (slots) שאפשר להכניס רכיבי זיכרון. אז אנחנו יותר גמישים ויכולים לשדרג בקלות יחסית,דבר שכנראה יאריך את חיי השימוש במחשב הנייד שלנו.

מיקום כניסות USB :

בדקו היכן ממוקמות יציאות ה-USB (יציאות טוריות אוניברסאליות).אם אתם מתכונים להשתמש בעכבר , מדפסת או כונן חיצוני ,רצוי שלמחשב שלכם יהיו מספר יציאות USB בצדדים ולא מאחור. הרבה יותר נוח. לא צריך לסובב את המחשב כדי לחבר או לנתק התקן כל שהוא. שימו לב שהיציאות לא ממוקמות קרוב מדי אחת לשנייה . לפעמים מחבר USB של התקן רחב ולא מאפשר הכנסה של התקן נוסף , אם יציאת ה-USB השניה צמודה.כך שהכניסה הזו הופכת לבלתי ניתנת לשימוש.

מקלדת:

אל תסתפקו במבט חטוף על המקלדת. הסתכלו על האותיות ,האם הן חרוטות?או שהם מודבקות. מדבקה שתדהה תוך כמה חודשים. חושו את מגע הלחצנים , דמיינו את עצמכם כותבים מכתב , למרות שהמחשב כבוי, בחנו את המרווח בין המקשים (נראה זהה בכל הניידים –לא, המרווח שונה, וצורת המקש שונה) וראו כמה נוח או לא , להקיש לאורך כמה שורות לפחות.

יציאת מדפסת מקבילית:

במחשבים הניידים החדשים ,רובם ככולם, כבר אין יציאת מדפסת מקבילית.אם יש לכם מדפסת כזו ולא תכננתם להחליף אותה, בדקו אם יש מחשב נייד שיש לו יציאה מקבילית או בחנו אפשרות לרכוש מתאם שממיר יציאת USB (יציאה טורית ) ליציאה מקבילית. היה טוב אם הייתם יכולים לבדוק שזה אכן עובד לפני הקניה.

אחריות:

כנראה הנושא החשוב ביותר.אם אתם חושבים שמחשבים ניידים לא מתקלקלים ,או מתקלקלים רק בשנה הראשונה , חישבו שוב. לדעתי הארכת אחריות לפחות ל-3 שנים היא קריטית. מחירי החלקים במחשב נייד גבוהים מאוד . תיקון לוח ראשי יכול לעלות בין 600 ל-800 ש"ח . מסך גם כן סכומים דומים. דיסק קשיח כ-600 ש"ח.

כטכנאי מחשבים שמתפרנס מתיקון אני מציע לכם לעשות הארכת אחריות ולישון בשקט. עדיף לקנות מחשב ב-3000 ש"ח להוסיף 500 ש"ח להארכת אחריות ל-3 שנים, מאשר לקנות מחשב ב-3500 ש"ח עם אחריות לשנה. ותחשבו על זה...

 


| קניית מחשב נייד || טיפים לקניית מחשב נייד || מחשב נייד |


 


* שם:
* טלפון:
 

 
עיצוב